FOLLOW US:

Γ.Σ. Ηρακλής

Ηρακλής – ΑΕΝ Αγ.Τριάδος 3-1

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή, επικρατώντας με 3-1 κόντρα στην ΑΕΝ Αγ.Τριάδος στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Γ’ ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι «κυανόλευκες» αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο σετ, χάνοντας με 21-25, κατάφεραν να πάρουν την νίκη και μάλιστα δίχως απώλειες.

Αρχικά, ισοφάρισαν σε 1-1, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-20 και προηγήθηκαν με 2-1, καθώς δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν δικό τους το τρίτο σετ με 25-17.

Το τέταρτο σετ κύλησε με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, όμως οι αθλήτριες του Ηρακλή αποδείχθηκαν καλύτερες στις λεπτομέρειες, με αποτέλεσμα να το κατακτήσουν με 25-23 και να πάρουν την νίκη, αποτέλεσμα που τις διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του «Γηραιού», το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στον ΕΟΣ για την 15η αγωνιστική.

Ο προπονητής της ομάδας, Γιώργος Χρυσομαλλίδης, σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα σχολίασε την νίκη, τονίζοντας:

«Ήταν μια δύσκολη αναμέτρηση όπως θα είναι δύσκολες όλες οι υπόλοιπες καθώς πλησιάζουμε προς το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Χάσαμε το πρώτο σετ όμως κατορθώσαμε να συγκεντρωθούμε και να πάρουμε την νίκη. Ο στόχος μας εξακολουθεί να είναι ο ίδιος και να θέλουμε την άνοδο στην μεγαλύτερη κατηγορία. Ο δρόμος όμως είναι ακόμα μακρύς»