Τμήμα Κολύμβησης
Το κολυμβητικό τμήμα του συλλόγου δραστηριοποιείται εδώ και σχεδόν 100 χρόνια. Ο Ηρακλής αποτέλεσε ιδρυτικό μέλος της Κολυμβητικής ομοσπονδίας που ιδρύθηκε το 1928. Στο πέρασμα των χρόνων πολλοί κολυμβητές φόρεσαν το σκουφάκι της ομάδας. Γνωστοτερος όλων ο ήρωας της Εθνικής Αντίστασης Γεώργιος Ιβάνωφ με πολλές Πανελλήνιες και διεθνείς διακρίσεις.Πολλές οι διακρίσεις του τμήματος κυρίως από το 2000 και μετά με σημείο αναφοράς τα 7 πρωταθλήματα Ελλάδος (2007 αγόρια Age Group, 2008 και 2009 Εφήβων, 2015 κορίτσια Age Group, 2016 Γενική και αγόρια Age Group, 2017 Νεανίδων) αλλά και το ότι αποτελεί σταθερά εδώ και πάνω από 15 χρόνια τροφοδότη των Εθνικών ομάδων της χώρας μας.
ΣΗΜΕΡΑ
Ο Σύλλογος μας σήμερα αριθμεί περισσότερους από 210 αθλητές όλων των ηλικιών , από τεσσάρων ετών και μεγαλύτερα.
- Τα μικρότερα δελφίνια της ομάδας (4-6 ετών ) τα βρίσκεις σε εθνικό και ποσειδώνιο στις πισίνες εκμάθησης οπού γνωρίζουν , εξοικειώνονται και μαθαίνουν να αγαπούν το νερό παρέα με τους πτυχιούχους προπονητές-παιδαγωγούς μας.
- Τα αμέσως μεγαλύτερα παιδία (6-9 ετών) κολυμπούν στην 25άρα πισίνα του εθνικού και την εσωτερική πισίνα του ποσειδωνίου όπου μαθαίνουν τις βασικές τεχνικές τις κολύμβησης και όλων των στυλ με την ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΖΑΝΤΟΥ , ΕΙΡΗΝΗ ΖΗΦΚΑ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΟ ΣΑΛΜΑΝΗ.
* Ειδικεύονται στις βουτιές όλων των ειδών μακροβούτες , μπόμπες κλπ
- Στη συνέχεια έχουμε την προαγωνιστική μας (9-12 ετών) που θα την βρείτε να καλπάζει τα κύματα στην 50αρα του εθνικού και του ποσειδωνίου. Σε αυτό το επίπεδο πλέον τα παιδιά πέρα από την εκμάθηση της τεχνικής των στυλ με μεγαλύτερη εξειδίκευση παίρνουν μέρος και σε αγώνες διεκδικούν μετάλλια και διαπρέπουν με τα χρώματα του Συλλόγου.
Προπονητές Γιώργος Γιουβανούδης , Αγγελος Σαλμάνης , Ειρήνη Ζήφκα και Αλέξης Αβραμίδης .
- Τέλος η αγωνιστική κατηγορία με δύο γκρουπ στο ποσειδώνιο κολυμβητήριο κράτα τη σημαία του Συλλόγου ψιλά σε πανελλαδικό επίπεδο αλλά όχι μόνο καθώς αποτελεί πηγή τροφοδοσίας αθλητών για την Εθνική μας .
Προπονητές : Μίλτος Χαλκιάς , Τάσος Σαχπαζίδης και Παναγιώτης Κοσμίδης
Έφοροι της ομάδας Μίλτος Χαλκιάς και Αναστάσιος Γκ.
Εγγραφές Ποσειδώνιο : Πετρίδου Εφη 6944580422
Έγραφες Εθνικού: Κλειω Μακρίδου 6949801180
![](https://iraklis.club/wp-content/uploads/2023/01/aiµny_Viber_2023-01-16_19-28-21-362.jpg)
![](https://iraklis.club/wp-content/uploads/2023/01/aiµny_Viber_2023-01-15_21-30-37-942.jpg)
Tελευταία νέα κολύμβησης
Έδειξαν τον δρόμο και στην κολύμβηση με 12 μετάλλια οι νέοι!
Με 12 μετάλλια επέστρεψε στις τάξεις του από τα Ιωάννινα το τμήμα κολύμβησης του Γ.Σ. Ηρακλής στο
Πανελλήνιο ρεκόρ στην Λιθουανία ο Πολυζούδης!
Με εξαιρετική παρουσία συνοδεύτηκε η συμμετοχή του αθλητή του τμήματος κολύμβησης του Γ.Σ.
Εξαιρετικές επιδόσεις, προκρίσεις και μετάλλια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα!
Χάρη στις εξαιρετικές τους επιδόσεις, 41 αθλητές του τμήματος κολύμβησης του Γ.Σ. Ηρακλής