FOLLOW US:

Γ.Σ. Ηρακλής

Ηρακλής – Άρης 0-3

Για την 10η αγωνιστική της Pre League ανδρών, ο Ηρακλής υποδέχθηκε στο Κατσάνειο τον Άρη, γνωρίζοντας την ήττα με 0-3 σετ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-5 και 4-8, όμως χάρη στο καλό του μπλόκ ο Ηρακλής μείωσε σε 7-8. Στη συνέχεια, ο Άρης με σερί 0-5 αύξησε την διαφορά σε 7-12, με τον «κυανόλευκους» να μειώνουν σε 13-16. Οι παίκτες του Παναγιώτη Τσότρα επέμειναν και μείωσαν σε 20-23, όμως το σετ κατέληξε στον Άρη με 21-25.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 6-6 και ο Ηρακλής κατάφερε να προηγηθεί με 9-7. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 9-10, όμως ήρθε η απάντηση του «Ημίθεου», καθώς προηγήθηκε με 14-11. Με το σκορ στο 21-21, οι δύο ομάδες πήγαιναν ισόπαλες στους καθοριστικούς τελευταίους πόντους, με τον Άρη να δυναμώνει το μπλοκ και να επικρατεί και στο δεύτερο σετ με 21-25.

ΟΙ δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και κατά το ξεκίνημα του τρίτου σετ. Μπορεί ο Ηρακλής να προηγήθηκε με 14-12, όμως δεν διατήρησε το προβάδισμα του και οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 17-20 σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα. Η τελευταία αντίδραση ήρθε στο 21-23, ωστόσο ο Άρης κατέκτησε και το τρίτο σετ, με σκορ 23-25 και πήρε την νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους «κυανόλευκους» η εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον ΑΠΣ Ήφαιστο, το Σάββατο 27 Ιανουαρίου.

Τα σετ: 21-25, 21-25, 23-25.