FOLLOW US:

Γ.Σ. Ηρακλής

Ηρακλής STIHL – Πανσερραϊκός 63-53: Μίλησε η έδρα!

Η πρώτη νίκη στο Ιβανώφειο για τον Ηρακλή STIHL είναι γεγονός! Παρά την κόπωση από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι για το EuroCup Women, η ομάδα του Ιωάννη Λέκου ήταν το αφεντικό και επικράτησε επί του Πανσερραϊκού με 63-53.

Οι «κυανόλευκες» επέβαλαν την κυριαρχία τους από την αρχή του παιχνιδιού, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να οδηγηθούν στην ανάπαυλα με την υπέρ τους διαφορά στο +8 (33-25).

Με απόλυτη προσήλωση στην άμυνα, η διαφορά παρέμεινε υπέρ του Ηρακλή STIHL και έχοντας ως κύρια απειλή στην επίθεση τις Γουέστμπρουκ και Ντίκι, το σκηνικό ήταν παρόμοιο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Χωρίς να απολέσουν το προβάδισμα τους και με την στήριξη του Ιβανωφείου, οι «κυανόλευκες» διαχειρίστηκαν άψογα τα τελευταία λεπτά του αγώνα και κατέκτησαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 63-53.

Πρώτη σκόρερ του Ηρακλή STIHL αναδείχθηκε για άλλο ένα παιχνίδι η Αλίσια Γουέστμπρουκ, η οποία σκόραρε 16 πόντους, ενώ άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση κατέγραψε και η Κένεντι Ντίκι, σημειώνοντας 15 πόντους.

Μετά το τέλος του αγώνα, όλες οι αθλήτριες αφιέρωσαν την σημερινή νίκη στην πρώην συμπαίκτρια τους, Μαρία Μαναβή.

Σύσσωμος ο Γ.Σ. Ηρακλής εύχεται περαστικά και σύντομα να την ξαναδούμε κοντά μας!

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 33-25, 49-36, 63-53.

Η σύνθεση του Ηρακλή STIHL: Αυτζή 6 (3), Γιαπιτζόγλου 5 (2), Παπαροϊδάμη (2), Οκόρο 7 (1), Τσινασλανίδου 4 (2), Ντίκι 15, Γουέστμπρουκ 16 (1), Σιουμουρέκη 6, Γκομπετζισβίλι 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή STIHL: 12/37 δίποντα, 7/25 τρίποντ, 18/21 βολές, 48 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 19 λάθη, 1 κόψιμο.