FOLLOW US:

Γ.Σ. Ηρακλής

Εσπερίδες Καλλιθέας – Ηρακλής STIHL 71-77: Πρώτη νίκη με πειστική εμφάνιση στην Αθήνα!

Η ήττα στην Ευρώπη προκάλεσε αμφισβήτηση, όμως ο Ηρακλής STIHL αντέδρασε και έδωσε την απάντηση με τον πιο πειστικό τρόπο!

Με τον Ιωάννη Λέκο να αναλαμβάνει χρέη πρώτου προπονητή, μετά την απομάκρυνση του Θοδωρή Πολυμένη, οι «κυανόλευκες» ταξίδεψαν στην Αθήνα για να αντιμετωπίσουν τις Εσπερίδες Καλλιθέας, σε μια… άτυπη ρεβάνς της αναμέτρησης του κυπέλλου πριν από δυο εβδομάδες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ηρακλή STIHL να βρίσκεται διαρκώς μπροστά στο σκορ, καταφέρνοντας μάλιστα να αποκτήσει και διψήφια διαφορά με το τέλος της πρώτης περιόδου (16-27).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κυανόλευκες» συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν. Έχοντας τις Γουέστμπρουκ, Ντίκι και Οκόρο σε παραγωγική ημέρα, κεφαλαιοποίησαν την ανωτερότητα τους και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο +16 (29-45).

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχες μείωσαν στο σκορ, όμως αυτό δεν πτόησε τον Ηρακλή STIHL να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά.

Οι τρεις προαναφερθείσες αθλήτριες συνέχισαν την επιθετική τους συνεισφορά και με σύμμαχο την αμυντική λειτουργία, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +10 (51-61).

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία του αγώνα, το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι «κυανόλευκες» έδειξαν σοβαρότητα, συγκέντρωση στις κρίσιμες στιγμές και έχοντας ως οδηγό την επιθετική τους συνέπεια, «πλήγωσαν» οριστικά τις Εσπερίδες Καλλιθέας.

71-77 το τελικό σκορ, με τον Ηρακλή STIHL να πετυχαίνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και να δηλώνει εμφατικά παρών!

Πρώτη σκόρερ του Ηρακλή STIHL αναδείχθηκε η Αλίσια Γουέστμπρουκ, η οποία σκόραρε 20 πόντους, ενώ γενναία συνεισφορά είχαν και οι Οκόρο με 19 πόντους και Ντίκι με 18 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 29-45, 51-61, 71-77.

Ηρακλής STIHL (Ιωάννης Λέκος): Γιαπιτζόγλου 10(6), Παπαροϊδάμη 5(4), Οκόρο 19(2), Τσινασλανίδου 3(4), Ντίκι 18(4), Γουέστμπρουκ 20, Σιουμουρέκη, Γκομπετζισβίλι 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή STIHL: 20/40 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 10/16 βολές, 44 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 κοψίματα.